Furcsa dolog az empátia… Gyakran gondolkodom azon, hogy mitől lehet az, hogy valaki egyáltalán nem tud empatikus lenni? Én magamat eléggé empatikus személynek tartom, s régóta az az elképzelésem a világgal kapcsolatban, hogy ez az képesség, aminek használatával a világ gördülékenyebben működhetne. Véleményem szerint kevesebb lenne a feszültség a mindennapokban, ha mindenki megtanulná a „más nézőpontból” eszköz használatát. Ehhez (ahogy a lenti videóban is látható) nem elég belenézni a gödörbe, hanem kicsit oda kell ülni.
Az alábbi videót nagyon szeretem, egy igazán jó kis összefoglaló az empátia lényegéről:
Brené Brown TED előadása alapján készített animáció. Ennél szemléletesebben és ilyen röviden talán nem is lehet az empátiát elmagyarázni.
Az empátia 4 fontos tulajdonság mentén alakul ki:
- Nézőpontváltás: képesség arra, hogy a világot a másik ember szemével lássuk, vagy felismerjük azt, hogy az ő nézőpontja az ős számára az igazság.
- Ítélkezés-mentesség (Nem könnyű, ha annyira szeretsz ítélkezni, mint a legtöbb ember… Ezzel az írással egy időben egy másikat is közzé tettem az ítélkezésről.)
- Mások érzelmeinek felismerése.
- Ezen felismerés kommunikálása feléjük.
Néhány fontos gondolat az empátiával kapcsolatban:
- Az empátia azt jelenti, hogy együtt érzünk a másik emberrel.
- Az empátia egy választás, méghozzá egy fájdalmas választás, mert ahhoz, hogy kapcsolatba lépjek veled, kapcsolatba kell lépnem valamivel saját magamban is, ami ismeri ezt az érzést.
- Szinte soha nem kezdődik úgy egy empatikus válasz, hogy „De, legalább…” (*) És mégis rendszeresen így teszünk. Miért?
Erre a kérdésre kiemelten odafigyel az összefoglaló, íme a gondolatok:
- Mert, amikor valaki megoszt velünk valami nagyon fájdalmas dolgot, mi megpróbáljuk megvigasztalni azzal, hogy minden rosszban van valami jó.
- Az egyik dolog, amit néha a nagyon nehéz beszélgetésekkor teszünk az az, hogy megpróbálunk javítani a helyzeten. (*)
- Ha megosztok veled valamit, ami számomra nagyon nehéz, jobban örülnék, ha azt mondanád „Nem is tudom, most mit mondjak. Nagyon örülök, hogy ezt megosztottad velem!”
- Mert az igazság az, hogy egy válasz ritkán tud jobbá tenni egy helyzetet. Ami segíteni tud, az a kapcsolat.
(*) Silver lining
A videó 1:49 részénél hallható a „silver lining” kifejezés, s ekkor szemléletesen körbe is rajzolja a szarvas a kék felhőt ezüst kerettel. (Silver angolul ezüst, lining angolul barázdálás.)
Ahogy kerestem ennek az angol kifejezésnek a magyar megfelelőjét, találkoztam a
- reménysugár
- minden rosszban van valami jó
- szerencse a szerencsétlenségben
- rettenetes felhő fölött látok egy kis napfényt
- vigasz
- valami jó
kifejezésekkel.
Angolul talán innen indulhatott a dolog: „Every cloud has a silver lining„. Legjobban ezek szerint a „Felhők felett mindig kék az ég” elterjedt magyar szófordulat felelhet meg a lényegnek…
Update: Valóban az Every cloud az eredő, rábukkantam a Wikin.