Coach vagyok!
Mikor így mutatkozom be, három típusú reakciót szoktam megfigyelni a beszélgető partneremen:
- Igen, tudom mit jelent ez!
- Aha, mintha már hallottam volna erről!
- Fogalmam sincs mit akarsz mondani!
A tisztán látás (és a 2. és 3. csoportba tartozó beszélgető partnerek) kedvéért érdemes „tankönyvi” definíciót nézni arra, hogy mit jelentenek azok a szavak, hogy coachee, coach, coaching?
A coaching egy személyes, segítő, fejlesztő tevékenység. A személyes képességeket, meglévő erősségeket azonosítja és fejleszti, segítve ezzel a továbblendülést, az elakadások, problémák megoldását.
Célja az egészséges, de bizonyos nehézségekkel küzdő vagy akár csak önmagukat egyes területeken fejleszteni kívánó embereknek, szervezeteknek való segítségnyújtás.
A coach (aki a fejlesztő tevékenységet keretek között tartja) a coaching során nem ad közvetlenül tanácsot. Kérdéseivel, alkalmazott technikáival segíti hozzá az ügyfelét (a coachee-t, ennek szerencsére van magyar fordítása) a megfelelő válaszaihoz. A jelen megoldandó feladataira és a jövőben megvalósuló megoldásokra koncentrál.
forrás: Wiki, Coaching
A saját coaching meghatározásom így szól: Velem olyan segítő beszélgetés sorozaton vehetsz részt, ahol a a benned lévő problémákra te találod meg a legjobb megoldást. Én ezen a saját megoldásodat meglelő úton fogok segíteni neked. Nem vagyok terapeuta, sem tanácsadó. A probléma, vagy problémák rólad szólnak, ennek megfelelően a coaching nem az én tapasztalataimról és az én probléma látásomról szól, ezért nem feltétlenül kell egy adott problémakörben kompetensnek lennem. Az én kompetenciám a coach eszközök és etikai normák professzionális kezelésében van.
A coachingnak ez a fajtája az értékek és jövőkép tisztázásáról és célok kitűzéséről szól, annak érdekében, hogy az adott személy – ez lehetsz akár te is – kielégítő, sikeres és teljes életet éljen. Az életvezetési coaching során a coach segít kliensének tisztázni, mit akar az élettől, támogatja és bátorítja a változási folyamat során. Az életvezetési coaching – a tartalma alapján – tehát például karriercélokkal, pályaválasztással, munkahelyváltással, beilleszkedéssel összefüggő megoldásokra, feladatokra összpontosít.
Aki az önismeret tudatos útjára téved, valószínűleg nagy felfedezéseket él meg a világgal kapcsolatban. Az út nálam érdekes módon vezetett a life-coaching felé. Egy ilyen tanfolyamon a coach eszköztár mellett magunkról, kapcsolatainkról, félelmeinkről, ösztönzőinkről, stb. és ezek működéséről tanulunk nagyon sokat. Amit magunkról tanulunk, az megismételhetetlen és egyedi.
Ezzel szemben az eszköztár „univerzális”, a segítő szakmák bármelyikében hasznosan alkalmazható. Foglalkoztunk többek között az alábbi területekkel:
- társas kapcsolatok
- pozitív pszichológia
- konfliktuskezelés
- asszertivitás
- önbizalom
- kérdezéstechnika
- folyamat-modell, coaching modellek
- DISC
- változás dinamika
- NLP
- art coaching
Ha bővebben is érdekel life-coach képzésem, kattints ide!
2019 szeptemberében kezdtem meg 60 órás business-coach képzésemet, amit ugyanezen év decemberében sikeresen be is fejeztem.
A coaching ezen változatának a célja, hogy a vállalat tulajdonosait, illetve menedzsereit abban támogassa, hogy a napi feladatokon túl lássák a „nagy képet”, fejlesszék beosztottaikat, magasabb szintű szolgáltatást nyújtsanak ügyfeleiknek, és mindenekelőtt, egyensúlyt tudjanak teremteni a magánélet és a munkájuk, munkahelyük között. Ebben a formában a business coach elsősorban a vállalkozás építésében, átszervezésében, stratégiai tervezésben, szervezeti változások bevezetésében nyújt business coaching támogatást. Ennél a megbízási formánál a cél elsősorban a szervezeti teljesítmény növelése. Külföldön a business coach kis- és középvállalkozások vezetőinek, tulajdonosainak nyújt szolgáltatásokat.
Klasszikus business-coaching témák:
- asszertivitás
- burnout
- delegálás
- döntés
- időgazdálkodás
- karrier
- konfliktuskezelés
- motiválás
- networking
- önbizalom
- önismeret
- personal brand
- stressz
forrás: Wiki, Coaching
Ha bővebben is érdekel business-coach képzésem, kattints ide!
Ha érdekel, mit adott nekem az Indigo coaching képzés?